Dermatoborelióza nebo-li kožní vyjádření lymské boreliózy

Asi nejznámějším projevem nákazy boreliózou je skvrna tzv. býčí oko, která se objeví během několika dní po nakažení. Když se tento projev objeví, znamená to, že se začala bakterie aktivně šířit do tkáně a dlouho se tento příznak považoval za jeden z hlavních příznaků lymské boreliózy.

Tento symptom se projeví zhruba u třetiny nakažených a jen přibližně u 10% z nich je možné zaznamenat lymskou boreliózu v krvi.

Kožní tkáně obsahují mnoho překážek, které nejsou proniknutelné ani pro malé molekuly, ale Borrelie má mnoho způsobů, jak si pohyb tkání usnadnit a proniknout jimi. Umí rozložit strukturu tkání a potlačují hojení, která by jinak působila.

Existují 3 hlavní formy dermatoboreliózy.

První je již zmíněné býčí oko (erythema migrans), které je příznakem infekce. Kolem vpichu se objevují léze různých tvarů, barevně odstupňované. V místě vyrážky se může objevit mírná bolest, pálení nebo svědění. Dalšími symptomy jsou: nízká horečka, mírná zimnice, únava a strnulost šíje.

Léze se rozdělují dále na primární a druhotné. Prvotní se objevují brzy po přisátí klíštěte a ve svém středu mají vpich. Druhotné nemají centrální ránu a mohou se objevit kdekoli po těle i po několika měsících nebo letech.

Druhou formou je boreliový lymfocyom. Jedná se o modročervené uzlíky, které se objevují u dětí zjm. na ušním lalůčku a u dospělých na prsní bradavce. Vzácně se může objevit také na šourku, nose, nadloktí nebo rameni. Tato forma je méně častá a objevuje se po počáteční vyrážce.

Třetí forma je nazývána acrodermatitis chronica atrophicans (ACA). Jedná se o pozdní atak neléčené boreliózy, ale může se rozvinout i z rané formy. Příznakem je obvykle lokální zduření a bolesti často na jedné noze, ruce či prstu. Stav se vyvíjí do zánětlivého stádia s měkkými a pomalu se zvětšujícími kožními zduřeninami modročerveného zbarvení. V blízkosti kloubů se mohou objevit i četné žilkovité uzlíky.

Po mnoha letech tohoto působení kůže zeslábne, je vrásčitá, suchá a průsvitná. Z místa se ztrácí vlasy a chlupy a snižuje se počet mazových a potních žláz. Malé ranky či škrábnutí do postižené oblasti způsobují velké pomalu se hojící vředy. U této fáze je účinná léčba antibiotiky.

V jakékoli fázi doporučuji pravidelnou a dlouhodobou detoxikaci na plazmovém generátoru a užívání detoxikačních prostředků na posílení imunitního systému a čištění organismu.

Zdroj: Borelióza, Stephen Harrod Buhner, 2014

img_20140419_170633

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie