Borelióza a její vliv na centrální nervový systém a meningitidu

Právě na mě vyběhl článek o hrozící epidemii meningitidy. Jelikož se poslední dobou zabývám studiem bakterií Borrelie, která v mnoha případech může stát právě za příznaky meningitidy, ráda bych k tomuto tématu něco přispěla.

Nakažení boreliózou má 3 stádia. První je to, kdy se po vyndání klíštěte udělá známý flek kolem kousnutí a v těle vzniká zánět, který je nutné přeléčit antibiotiky. Bohužel tato bakterie je velice mazaná, a proto, i když jí přeléčíme, neznamená to, že jsme jí z těla nadobro odstranili a nemusí pomoct ani opakovaná alopatická léčba.

Podrobnějším popisem fází se budu zabývat jindy. Tentokrát bych chtěla přiblížit její souvislost právě s meningitidou (zánětem mozkových blan).

Jedna z oblastí, kterou Borelie napadá, je centrální nervový systém. V takovém případě mluvíme o neuroborelióze. Závažnost symptomů, které se po nakažení mohou objevit, je závislá na imunitním systému každého jedince.

Potíže při neuroborelióze zahrnují zánětlivé procesy způsobené invazí Borelií, proto může stát za ztuhlostí krku či bolestmi hlavy s kolísající intenzitou. Závažnější projevy jsou potom právě záněty nervů, mozkomíšních plen a mozku.

Borelióza je tak šikovná, že nám může napadnout i periferní nervový systém. V takovém případě se můžeme setkat s nedoslýchavostí, závratěmi, abnormality vidění. Běžné jsou změny osobnosti, výkyvy nálad, poruchy spánku, kognitivní problémy a psychiatrické symptomy.

Nejčastějšími příznaky neuroboreliózy jsou problémy s pamětí, deprese, ospalost během dne a bdělost v nočních hodinách. Může se vyskytnout extrémní podrážděnost, únava, bolesti hlavy, dezorganizace a bolest nervů. Dále to můžou být paměťové deficity a snížené schopnosti nového učení, získávání informací, pozornosti a koncentrace percepčně-motorických funkcí a řešení problémů.

Borelióza je velmi těžko odstranitelná bakterie, která se chová jako parazit a je schopná měnit svoje podoby. V CNS mají také tendenci se proměňovat do cyst, což je jeden z důvodů, proč mnohdy nejsou v mozkomíšním moku odhaleny.

Teď se možná děsíte, ale mnoho z nás se dlouhodobě potýká s problémy, které považuje za běžné a snaží se je utlumit namísto odstranit. Tím dává prostor pro další zdravotní problémy.

Odstranění boreliózy z těla je náročnou a dlouhodobou záležitostí. Za jejího nejúčinnějšího likvidátora po její diagnostice považuji opakovanou frekvenční terapii na plazmovém generátoru a následnou dlouhodobou detoxikaci přírodními produkty a čaji.

img_3613

 

 

Zdroj: Borelióza, Stephen Harrod Buhner, 2014

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie