Věděli jste, že ….
V těle máme 12 základních meridiánů (drah) a 8 doplňujících. Tyto dráhy spolu navzájem souvisí. Jedna zásobuje druhou, další jí kontroluje, a pokud dojde k oslabení, tak se může koloběh otočit a ony se začnou postupně oslabovat.
V tuto chvíli přichází právě známé nemoci a problémy. Každá základní dráha představuje naše orgány. Jedná se o močový měchýř, ledviny, játra, žlučník, srdce, tenké střevo, osrdečník, tři ohřívače, žaludek, slinivka/slezina, plíce a tlusté střevo.
Jak meridiány fungují?
Každý ze základních meridiánů má svojí pozici v teorii pěti elementů, která je založena na znalostech tradiční čínské medicíny. Jedná se o dřevo, oheň, země, kov a voda. Dřevo dává energii ohni, aby mohlo hořet. Oheň spálí dřevo na popel, z něhož vznikne země. V zemi se obohacuje kov. Kovy přecházejí do vody, voda zásobuje dřevo, aby mohly růst rostliny a tak to jde dokola.
Stejně jako známe procesy v přírodě, tak i naše tělo je zvyklé fungovat podle daného řádu, který je bohužel díky procesu globalizace silně narušen. Z toho důvodu se disfunkce našeho těla projevují poslední dobou mnohem víc a častěji.
Propojení meridiánů a pěti elementů
Každý element má k sobě přiřazené 2 meridiány. Dřevo představuje dráhu jater a žlučníku. Oheň má dráhy dokonce 4 a to srdce, tenké střevo, osrdečník a tří zářiče. Země má pod sebou slinivku, slezinu a žaludek. Kov znázorňuje plíce a tlusté střevo a voda ledviny a močový měchýř.
Na každý meridián má vliv nejen to, co jíme, ale také vnější prostředí, ve kterém se pohybujeme. Takže správná strava nám orgány podpoří, špatná nám je oslabí. Stejně na ně působí i externí vlivy a situace. Jestliže jsme šťastní, tak jednotlivé orgány posilujeme, ale jestliže nás něco, rozčiluje (dřevo), či v nás vyvolává strach (voda), tak dané orgány oslabujeme.